czwartek, 15 grudnia 2016

Soczysty schab z rozmarynem

Kiedyś, gdy robiłam pieczeń ze schabu-zawsze wychodził suchy. Próbowałam różnych marynat i wciąż to samo-niby dobry ale nie. Poszukałam,poszperałam i odnalazłam kilka wskazówek na to, żeby schab był soczysty. 

SKŁADNIKI:
1-1,5 wysokiego schabu b/k (jeżeli schab nie jest wysoki należy obwiązać go wędliniarskim sznurkiem)
2-3 spore ząbki czosnku
Sól
Pieprz
Rozmaryn suszony
Gałązki świeżego rozmarynu
Majeranek
Czosnek suszony (opcjonalnie)
Cebula
1/2 pomidora lub łyżeczka koncentratu
Masło klarowane
Bulion

PRZYGOTOWANIE:
Mięso myję, osuszam, odcinam duże ilości tłuszczu. Następnie przy pomocy ostrego noża, nakłuwam po 15 dziurek z każdej strony mięsa-ale tak,żeby nie przebić na wylot.Czosnek obieram, kroję w małe słupki i faszeruję schab. Następnie biorę się za masowanie :) Mięso przyprawiam: solą, pieprzem, majerankiem,suszonym rozmarynem i ew. suszonym czosnkiem. Na ręce polewam kilka kropli oliwy i smaruję mięso. Odstawiam na 1-2 lub dłużej-ale nie do lodówki. Po tym czasie, rozgrzewam masło,schab obsmażam krótko, na wysokiej temperaturze z każdej strony. Jeżeli nie chce się przyrumienić dodaję pomidora lub koncentrat. Mięso wyjmuję, dokładam masła i podsmażam cebulę w kostkę, wkładam schab i zalewam bulionem (do 3/4 wysokości)-wkładam gałązki świeżego rozmarynu- i do piekarnika nagrzanego na 180-170 stopni -piekę ok. 45 minut. Co jakiś czas sprawdzam,czy mięso jest miękkie.






Harira-marokańska zupa z soczewicy

Nazwa pochodzi od arabskiego słowa Harr-czyli gorący. Zupa pochodzi z Maroka, jest mocno rozgrzewająca dzięki użyciu odpowiedniej ilości i rodzaju przypraw. Zazwyczaj przygotowuje się ją na mięsie (zwłaszcza baranim), ja postawiałam na wegetarianizm. a jest bardzo zdrowa i sycąca.

SKŁADNIKI: (ok. 6-7 osób)
1 szklanka zielonej soczewicy
0,5 szklanki  czerwonej soczewicy
1 puszka pomidorów
1 szklanka passaty pomidorowej
1 duża cebula
1 marchewka
1 żółta papryka
2 łyżeczki kuminu
1 łyżeczka imbiru w proszku
1,5 łyżeczki ostrej papryki (w zależności od upodobań)
1/5 łyżeczki słodkiej papryki
1 łyżeczka cynamonu
1-1,5 łyżeczki ziaren kolendry
Kilka kulek ziele angielskiego
Pęczek natki pietruszki lub kolendry
Olej
Sól
Przyprawy podałam z głowy, gdyż zawsze czegoś dosypuję

PRZYGOTOWANIE:
Marchew i cebulę obieramy, kroimy (marchew i paprykę-w większą kostkę, cebulę w małą). Do garnka z grubym dnem wlewamy odrobinę oleju, wrzucamy cebulę, paprykę oraz marchew. Po minucie dodajemy wszystkie przyprawy (oprócz soli), smażymy mieszając -ok. 5 minut (uwaga,żeby przyprawy się nie przypaliły bo będzie gorzkie). Następnie dorzucamy pomidory oraz passatę. Smażymy kolejne 4-5 minut. Wsypujemy soczewicę, dodajemy sól-zalewamy ok. 2 litrami wody. Gotujemy do miękkości zielonej soczewicy, gdyż czerwona rozpadnie się szybko.Całość posypujemy natką pietruszki lub kolendrą, ew. doprawiamy.
WSKAZÓWKI:
 Zupę należy podawać gorącą, u mnie z podsmażoną na suchej patelni tortillą. Jednak najczęściej podaję ją z chlebkami naan.







czwartek, 8 grudnia 2016

Niedrogi bigos

Polska= bigos. Każdy Polak wie, że sekretem bigosu jest dobra kapucha(kiszona, nie kwaszona) w połączeniu z dobrym "okraszeniem", plus przegryzienie się składników. 

SKŁADNIKI:
ok. 600-700 g. kiszonej kapusty
ok.30 g. suszonych grzybów
1 spora cebula
3-4 kiełbaski zwyczajne z majerankiem
1 jałowcowa lub inna podsuszana
Powidła śliwkowe(ok. 2-3 łyżki)
Sól
Pieprz
Liście laurowe (3-4 szt.)
Ziele angielskie (8-10 kulek)
Koncentrat pomidorowy (u mnie Pudliszki-prawie cały słoik)
Olej

PRZYGOTOWANIE:
Grzyby płuczemy na sitku, następnie zalewamy wodą i zostawiamy na noc.Rano grzyby odcedzamy ale wodę zachowujemy-dodamy ją do gotowanej kapusty Kapusta( jeżeli jest zbyt kwaśna lub słona-płuczemy), kroimy na mniejsze kawałki, wkładamy do garnka zalewamy woda(plus woda z grzybów) i gotujemy z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego. Po ok. 10-15 minutach gotowania-dodajemy drobno pokrojone grzyby.Na patelni rozgrzewamy troszkę oleju, na którym przesmażamy drobno pokrojona cebulę, następnie dodajemy pokrojona w kostkę kiełbasę zwyczajną i jałowcową. Do przesmażonej kiełbasy dodajemy koncentrat, chwilkę smażymy. Całość dodajemy odcedzonej kapusty. Doprawiamy powidłami, ew. solą i pieprzem.









Kotlety drobiowe w parmezanowej panierce -z sosem tatarskim

Zazwyczaj sos tatarki podajemy do jajek , ja podałam go do kotletów drobiowych. Niby nic odkrywczego-a cieszy:)


SKŁADNIKI:
2 pojedyncze filety z kurczaka
1/2 średniej cebuli
Sól
Pieprz
Mąka
Jajko
Bułka tarta
Parmezan
Olej
Czyli zwykłe kotlety plus pyszny sos tatarski:https://kopystkapogarach.blogspot.com/2016/11/sos-tatarski.html


PRZYGOTOWANIE:
Filety myjemy, osuszamy, jeżeli są wysokie, przekrawamy na pół. Przy pomocy tłuczka i folii spożywczej, delikatnie rozbijamy filety, tak,żeby nie uszkodzić. Cebule obieramy i kroimy w piórka. Kotlety solimy, pieprzymy, na każdym kładziemy cebulę, następnie odstawiamy na 1 godzinę. Po tym czasie, oczyszczamy z cebuli, panierujemy w mące (nadmiar otrzepujemy), jajku i bułce tartej pomieszanej z tartym parmezanem (pól na pół). Na patelni z nieprzywieranym dnem rozgrzewamy olej. Kotlety smażymy krótko, na gorącym tłuszczu. Nadmiar tłuszczu odsączamy na papierowym ręczniku. Podajemy z sosem tatarskim i np. surówką z białej kapusty.



wtorek, 6 grudnia 2016

Zapiekanka makaronowa

Zapiekanki makaronowe. Kto nie lubi?...Ja uwielbiam pod każdą postacią. Dzisiejszy przepis troszkę bardziej czasochłonny-ale efekt końcowy całkiem fajny.


SKŁADNIKI:
 Penne
1/2 szklanki śmietany 12%
2 nieduże jajka
600-700 g. mielonego (u mnie od szynki)
Spora cebula
2-3 ząbki czosnku
1 puszka pomidorów
2 łyżki koncentratu
Ostra papryka
Sól
Pieprz
Cukier
Oregano
Kulka mozzarelli
Olej

PRZYGOTOWANIE:
Sos: cebulę i czosnek drobno siekamy, podsmażamy na oleju. Dodajemy mielone i smażymy. Następnie wrzucamy pomidory oraz dodajemy koncentrat (ilość dodanego koncentratu zależy od samku pomidorów z puszki-jeżeli są kwaśne, dodajemy mniej koncentratu). Doprawiamy, solą, pieprzem, ostrą papryka, oregano i cukrem (o ile potrzeba). Makaron gotujemy na półtwardo. Formę do zapiekania smarujemy olejem. Makaron układamy, zalewamy śmietanką z roztrzepanymi jajkami. Na wierch wykładamy mielone-całość posypujemy mozzarellą i zapiekamy w piekarniku (ok. 10 minut -w 180 stopniach)




piątek, 2 grudnia 2016

Sos z kiełbasy....pyszny


Tego przepisu nauczyła mnie moja mama. Zawsze mówiła,że to taki gulasz dla biednych. Mój przyszły mąż był zdziwiony, kiedy powiedziałam,że lubię sos z kiełbasy. On tego nie znał, wychowany na schabowych i golonkach. Kiedyś zaprosiłam Go na obiad-był sos z kiełbasy z ziemniakami i gotowana, kiszona kapusta. Oszalał. Dziś, uwielbia tak, jak ja :)


SKŁADNIK:(4 porcje)
3-4 nieduże kiełbasy (śląska lub zwyczajna)
1 cebula
Tłuszcz do zeszklenia cebuli
Majeranek
Pieprz
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
Woda
1-2 łyżki mąki
Maggi w płynie ew.sól

PRZYGOTOWANIE:
Kiełbasę i cebulę kroimy w kosteczkę. Na odrobinie tłuszczu przesmażamy cebulę, dodajemy kiełbasę-przesmażamy. Dodajemy koncentrat-teraz uważamy,żeby się nie przypaliło. Całość ma się przesmażyć na złoty kolor-ale nie spalić(myślę,że 15 minut-zależy od kiełbasy). Dodajemy majeranek i podlewamy woda-gotujemy ok 5 minut. W tym czasie: do szklanki wlewamy ok. 1/2  część wody, wsypujemy 1-2 łyżki maki, Mąkę dokładnie łączymy z wodą,żeby nie było grudek. Następnie zaciągamy nasz sos. Życzę smacznego.

do podania:
ziemniaki
Gotowana, kiszona kapusta-może być z tego przepisu: https://kopystkapogarach.blogspot.com/2016/12/gotowana-kiszona-kapusta.html







Gotowana, kiszona kapusta

Kiszonki-zbawienne na trawienie, poprawiają perystaltykę jelit, wspomagają odchudzanie, zawierają wiele witamin z grupy B oraz C,A,E,K. Dlatego powinno się jeść kiszonki:) Wystarczy kupić dobrą kiszoną kapustę-a reszta już z górki. Kapusta nie może być zbyt kwaśna, jeżeli na taką natrafiliśmy, to płuczemy ją w zimnej wodzie. 

SKŁADNIKI:
0,5 kg kiszonej kapusty
1/2 średniej cebuli
kilka kulek ziela angielskiego
2-3 listki laurowe
ok. 100 g. chudego boczku wędzonego
Majeranek
Zielona czubryca
Sól
Pieprz

PRZYGOTOWANIE:
Jeżeli kapusta jest zbyt kwaśna lub słona, płuczemy ją. Wkładamy do garnka, zalewamy wodą, dodajemy liście laurowe oraz ziele angielskie, gotujemy. Boczek i cebule kroimy w kostkę. Na patelni przesmażamy boczek, dodajemy cebulę. Kiedy kapusta już jest ugotowana (osobiście nie lubię zbyt miękkiej ), odcedzamy ją, dodajemy boczek z cebula, doprawiamy solą (jeżeli jest taka potrzeba), pieprzem (oj, lubię sporo), majerankiem oraz czubrycą.


czwartek, 1 grudnia 2016

Zrazy dla leniwych (bez zawijania)

Zrazy, moje ulubione. Smakują identycznie (a może lepiej bo można wpakować więcej "farszu") a pochłaniają 1/2 czasu mniej,niż tradycyjne. :)


SKŁADNIKI:
8 plastrów wołowiny zrazowej
Kawałki chleba
Kawałki ogórka kiszonego
Plastry boczku boczku
Cebula w piórka
Musztarda (najlepiej stołowa)
Majeranek
Ew. sól
Pieprz
Bulion wołowy 
Masło klarowane (ew, smalec)

PRZYGOTOWANIE:
Wołowinę kroimy w plastry (ok. 1 cm), Na maśle lub smalcu obsmażamy każdy plaster-po 2-3 minuty /strona. Do szerokiego naczynia żaroodpornego wlewamy kilka kropel tłuszczu, następnie układamy plastry boczku, na nich cebulę pokrojoną w piórka, na to podsmażoną wołowinę,którą doprawiamy solą pieprzem, smarujemy musztardą i posypujemy majerankiem. Na to kładziemy chleb i ogórka. Tak samo następną warstwę. Całość zalewamy bulionem , przykrywamy i do piekarnika nagrzanego na 200 stopni/na co najmniej 1,5 godziny. Mięso musi być miękkie ale nie suche.




Zrazy

Zrazy=rozbite kawałki wołowiny plus ogórek kiszony, cebula, chleb i boczek. Klasyczny zraz-dla mnie jedyny, reszta to rolady. Dobrego nie należy ulepszać :)

SKŁADNIKI:
8 plastrów wołowiny zrazowej
8 kawałków chleba
8 kawałków ogórka kiszonego
8 kawałków boczku
8 kawałków cebuli
Musztarda (najlepiej stołowa)
Majeranek
Ew. sól
Pieprz
Bulion wołowy 
Masło klarowane (ew, smalec)

PRZYGOTOWANIE:
Plastry wołowiny rozbijamy-ale żeby nie uszkodzić mięsa.. Każdy plaster smarujemy odrobiną musztardy, pieprzymy, posypujemy majerankiem. Na najszerszym miejscu płata układamy po kawałku chleba, cebuli, boczku i ogórka. Całość zawijamy-jeżeli trzeba spinamy wykałaczką. Do brytfanny z grubym dnem wkładamy masło klarowane, kiedy jest wystarczająco gorące wkładamy zrazy-zawsze zawinięciem do dna.Piekarnik nagrzewamy na 190 stopni. Kiedy obsmażymy zrazy, zalewamy bulionem (zrazy powinny być przykryte najmniej 3/4)-ew, dosalamy, zamykamy garnek i na ok.1,5 godziny do piekarnika. Po 40-45 minutach sprawdzamy,czy bulionu nie należy uzupełnić.Po 1,5 godzinie sprawdzamy miękkość mięsa. Jeżeli mięso jest wystarczająco miękkie-wyłączamy piekarnik.

Do podania:
ziemniaki
kopytka