poniedziałek, 29 lutego 2016

Kurczak Saltimbocca

Saltimbocca (wł. skacze o ust). Jest to popularna potrawa włoska,zazwyczaj przygotowywana z rozbitego płata cielęciny oraz szynki z dodatkiem szałwii . W moim przepisie wykorzystałam filety z kurczaka. 

SKŁADNIKI:
2 pojedyncze filety z kurczaka
Opakowanie szynki długo dojrzewającej ( u mnie Szwarcwaldzka)
Kilkanaście listków szałwii
Kilka pomidorków koktajlowych
1/4 szklanki wytrawnego,białego wina
1/4 szklanki bulionu
oliwa i masło
1/2 łyżeczki miodu
Cząstki cytryny
Sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE:
Filety przekroić wzdłuż na dwa cieńsze. W razie potrzeby rozbić grubsze części-tak,żeby uzyskać płaty mięsa jednakowej grubości. Doprawić solą, pieprzem i posmarować oliwą. Odstawić na 30-40 minut. Po tym czasie, ułożyć listka szałwii, owinąć filety w szynkę.Rozgrzać patelnię, wlać oliwę. Filety (szałwią do dołu) obsmażać przez 3 minuty, następnie przewrócić i smażyć kolejne 3 minuty. Usmażone mięso odkładamy na talerz i przykrywamy.Na patelnię po kurczaku wlewamy wino i dodajemy miód, gotujemy 2- 3 minuty (sos powinien się zredukować o połowę), wtedy wlewamy bulion, pomidorki koktajlowe. Gdy zmiękną, dodać 2 łyżki masła a następnie włożyć filety. Skropić cytryną i odstawić z ognia. 

WSKAZÓWKI:






 

Sałata z rukolą

SKŁADNIKI:
1/2 sałaty lodowej
Spora garść rukoli
Kilka suszonych pomidorów (Przepis na suszone pomidory znajdziecie tutaj http://kopystkapogarach.blogspot.com/2016/01/suszone-pomidory.html
Czarne oliwki
Płatki parmezanu
1/2 czerwonej cebuli
Uprażone pestki słonecznika

SOS:
1 łyżka octu balsamicznego lub jabłkowego
3-4 łyżki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka miodu
Sól

PRZYGOTOWANIE:
Sałatę porwać na kawałki, dodać rukolę, cebulę pokrojoną w piórka, pokrojone pomidory, płatki parmezanu i uprażone, na suchej patelni,ziarna słonecznika. Ocet połączyć z oliwą i miodem, dodać drobno posiekany czosnek, doprawić solą.

WSKAZÓWKI:
Sosem polewamy tuż przed podaniem




środa, 24 lutego 2016

Ziemniaki po szwedzku

Ziemniak po szwedzku-czyli Hasselback potatoes-zaczyna królować na naszych stołach. Zdrowy, smaczny i ładnie wygląda-czegoż można więcej oczekiwać od ziemniaka. Jak dodamy do niego pyszne dipy...będzie stanowić królewską ucztę.

SKŁADNIKI:
5-6 większych ziemniaków
masło
sól, 
2-3 ząbki czosnku (rozdrobnione)
pieprz
papryka słodka
zioła (do wyboru i opcjonalnie)

PRZYGOTOWANIE:
Ziemniaki szorujemy, osuszamy, nacinamy jak najgłębiej (pomocna może być łyżka,na którą kładziemy ziemniaki, nacinamy). Masło roztapiamy, dodajemy posiekany czosnek, paprykę, sól, pieprz. Masłem smarujemy ziemniaki i wstawiamy do piekarnika, nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy do miękkości-czyli ok. 1,2 minut,co jakiś czas smarując przygotowanym wcześniej masłem.

WSKAZÓWKI:







Dip rzodkiewkowy

Z trójki wspaniałych-ten dip najbardziej mi przypadł do gustu, może dlatego,że uwielbiam kapary, a może dlatego,że jest taki lekki.

SKŁADNIKI:
2 pęczki rzodkiewek
2 cebulki-dymki
ok.10 dkg czarnych oliwek
szklanka jogurtu
2-3 fileciki anchois
Łyżeczka kaparów
sól
pieprz

PRZYGOTOWANIE:
Rzodkiewki,dymkę,kapary i oliwki kroimy w kosteczkę, mieszamy z jogurtem. Doprawiamy anchois, odrobiną soli i pieprzem.






Dip ziołowy

Przedstawiam przepis na kolejny dip.który może stanowić urozmaicenie dla ziemniaków, frytek, mięsa

SKŁADNIKI:
10 dkg mielonego twarogu
10 dkg sera pleśniowego ( u mnie gorgonzola)
10 dkg jogurtu naturalnego
sok z 1/2 cytryny
2 łyżki posiekanych ziół (szczypiorek, koperek, natka pietruszki)
1 ząbek czosnku
sól 
pieprz

PRZYGOTOWANIE:
Twaróg plus ser, plus jogurt, plus czosnek(posiekany)-miksujemy. Doprawiamy cytryną solą, pieprzem. Wsypujemy zioła, mieszamy.






Dip z pomidorowy

Smaczny dip, który fantastycznie komponuje  się z pieczonymi ziemniakami, frytkami lub mięsem.

SKŁADNIKI:
20 dkg sera feta
5 łyżek jogurtu
2 pomidory
2 ząbki czosnku
2 łyżki posiekanej bazylii
sól
pieprz

PRZYGOTOWANIE:
Pomidory należy sparzyć, obrać ze skórki , pozbyć się soku oraz gniazd nasiennych. Jogurt zmiksować z serem, dodać pokrojone w kostkę pomidory, drobno pokrojony czosnek i bazylię. Całość doprawiamy solą i pieprzem










wtorek, 23 lutego 2016

Węgierska zupa gulaszowa (potocznie zwana -bogracz)

Dziś przedstawiam Wam moją wersję węgierskiej zupy gulaszowej-tym razem gotowanej w domu-ale latem "zaproszę: Was na prawdziwy Bogracz, czyli pikantną zupę gotowaną w kociołku (bogracz) gotowaną nad paleniskiem.Składniki te same a smak zupełnie inny.

SKŁADNIKI:
600-800 g. mięsa wołowego (u mnie zrazowe)
1 większa cebula
2-3 ząbki czosnku
1 papryka czerwona
5-6 ziemniaków
3 mniejsze marchewki
korzeń pietruszki
seler
papryczka chili
1/2 słoika koncentratu pomidorowego 
1,5 litra bulionu wołowego
sól
pieprz
papryka słodka w proszku
papryka ostra w proszku (opcjonalnie)
kminek
majeranek
1/2 łyżeczki cukru
olej
2-3 skibki chleba (kromki)

PRZYGOTOWANIE:
Mięso myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem, kroimy w większą kostkę. 
Do garnka, z nieprzywieranym dnem, wlewamy olej, dodajemy mięso i obsmażamy z każdej strony. Wrzucamy posiekaną cebulę,czosnek i chili, chwilkę podsmażamy, zalewamy to bulionem. Gotujemy,aż mięso będzie prawie miękkie, następnie dodajemy pozostałe warzywa, oprócz ziemniaków (wszystko pokrojone w większą kostkę). Gotujemy 5-8 minut, następnie wrzucamy ziemniaki. W razie potrzeby, garnek uzupełniamy wodą W międzyczasie karmelizujemy koncentrat pomidorowy,czyli na patelnię dajemy troszkę oliwy lub masła (małą łyżeczkę), dodajemy koncentrat i podsmażamy.Powstałą  pastę dodajemy do garnka. Doprawiamy solą, papryką słodką, ostrą, majerankiem oraz kminkiem. Zupa powinna być pikantna i wyrazista w smaku. Na koniec można wsypać kilka ziaren cukru. Do gotującej się zupy wykruszamy chleb,żeby ją zagęścić.

WSKAZÓWKI:
podawać można z różnymi chlebkami (u mnie lawasz przepis tutaj : http://kopystkapogarach.blogspot.com/2016/02/lawasz.htmlale równie dobrze smakuje z chlebkiem z patelni, przepis tutaj: http://kopystkapogarach.blogspot.com/2016/01/flatbread-z-patelni.html .Całość posypałam serem owczym-Bulgar,












niedziela, 21 lutego 2016

Lawasz

Lawasz-to tradycyjny ormiański chleb. W 2014 został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, czyli dobra podwalina,żeby posmakować tego dobrodziejstwa.
Dopełnieniem będzie, iż w wierze ludowej, Lawasz ma moc niszczenia zła,ściągania obfitości,oczyszczania domostw-tyle z mądrości. Ja obiecuję,że będzie pysznie

SKŁADNIKI:
2 szkl. mąki pszennej
Łyżeczka soli
10 g. drożdży
1/2 łyżeczki cukru
3/4 szkl. ciepłej wody

PRZYGOTOWANIE:


Drożdże kruszymy do miseczki, dodajemy cukier, zalewamy kilkoma łyżkami wody. Odstawiamy w ciepłe miejsce do spienienia (ok. 10-15 minut). Mąkę wraz z solą przesiewamy, Dodajemy spienione drożdże oraz wodę. Ciasto wyrabiamy ręką, podsypując mąką, przez około 5-7 minut. Czas wyrabiania jest ważny, jeżeli chcemy uzyskać delikatne i elastyczne ciasto..Po wyrobieniu, ciasto przekładamy do naoliwionej miski, przykrywamy ręcznikiem, pozostawiamy do wyrośnięcia (1-1,5 godziny). Po tym czasie ciasto odgazowujemy uderzając pięścią . Ciasto dzielimy na porcje:5-6,jeżeli chcemy coś w nie zawinąć, 8, jeżeli mają być dodatkiem do zup, sosów. Wałkujemy na bardzo cienki placek (ok.1,5 milimetra), wkładamy na rozgrzaną patelnię ( z nieprzywieranym dnem) lub pieczemy w piekarniku -rozgrzanym do 220 stopni. Z piekarnika uzyskamy chrupiące, niczym krakersy, chlebki, z patelni, mięciutkie wrapy.




piątek, 12 lutego 2016

Strogonow z kurczaka

Pozwalam sobie użyć nazwy "strogonow", ponieważ to danie- to ani francuski boeuf ( bo nie wołowina), ani postać, od której nazwano danie-czyli generał Stroganow. Oryginał to Boeuf Stroganow...niestety, gastronomia rządzi się własnymi prawami. Dziś proponuję coś a'la stragonow, czyli wersja z kurczakiem. Szybko i prosto.


SKŁADNIKI:
0.5 kg filetów z kurczaka
0,3 kg pieczarek
mała cebula
mała
łyżeczka koncentratu pomidorowego\
masło klarowane/oliwa
ok. 0.5 l. bulionu
sól
pieprz
ew. mąka

PRZYGOTOWANIE:
Filety z kurczaka oczyszczamy z błon, kroimy w paski. Cebule kroimy w drobną kosteczkę, pieczarki w paseczki. Na tłuszcz wkładamy cebulę, gdy się zeszkli-dodajemy mięso, doprawiamy solą i pieprzem. Obsmażamy. Na drugiej patelni-na bardzo małej ilości łuszczu obsmażamy pieczarki.Do mięsa dodajemy troszkę koncentratu pomidorowego (ok płaskiej łyżeczki),dodajemy podsmażone pieczarki. chwilkę podsmażamy, dodajemy bulion (stopniowo), gdy uzyskamy sosik, możemy posypać mąką(mała łyżeczka),zamieszać-żeby niepowstały grudy. Doprawić pieprzem, posypać natką pietruszki

Do podania:
ryż, ziemniaki, kluseczki półfrancuskie


czwartek, 11 lutego 2016

Poznańska pyra z gzikiem

Twaróg z ziemniakami w mundurkach,w grodzie Przemysława zwane pyra z gzikiem.Ten smak -to wspomnienie beztroskiego dzieciństwa, kiedy na podwórkach grało się w klasy, skakało w gumę ,czy pajaca. Pyra z gzikiem, z racji czasów, może nie była wyszukanym, kulinarnym hitem...ale takich smaków się nie zapomina. Obecnie ten klasyk wkracza na areny modnych restauracji. Szefowie kuchni głowią się, z czym jeszcze można podać naszą pyrę,żeby wzbudzić aplauz wśród gości. Wymyślają: łosoś,anchois, kapary,a przecież każdy Poznaniak wie,że nie tędy droga. Pyra z gzikiem-to zaledwie kilka składników i tak ma pozostać, i kropka. Dobrego się nie ulepsza.

SKŁADNIKI:(4 porcje)
8 ładnych, dobrych pyrek ( to bardzo ważne-ziemniak musi być smaczny)
ok. 250 g. twarogu -najlepiej półtłustego
śmietana 18 %
szczypiorek
czubryca (kiedyś używana, później zapomniana-obecnie przeżywa renesans)
sól pieprz
i tyle....


PRZYGOTOWANIE:
Ziemniaki dokładnie myjemy, gotujemy w osolonej wodzie (można też piec w piekarniku), w tym czasie przygotowujemy gzik. Ser łączymy ze śmietaną,żeby uzyskać luźniejszą konsystencję, doprawiamy solą,pieprzem i czubrycą. Na koniec obficie posypujemy sznytkoszkiem (szczypiorek po poznańsku ) :D


wtorek, 9 lutego 2016

Gnocchi dyniowo-ziemniaczane

Gnocchi to rodzaj włoskich klusek, dosłownie słowo oznacza „grudy”. Jestem głęboko przekonana,że każdy miłośnik klusek, zakocha się w tym przepisie:) Wybitnie smakują zarówno z sosem pieczeniowym, jak i masłem szałwiowym.



SKŁADNIKI:
500 g. ugotowanych ziemniaków/tłuczonych
500 g. upieczonej dyni/ zmiksowanej (przepis znajdziecie tutaj  http://kopystkapogarach.blogspot.com/2016/02/pieczona-dynia.html
ok. 150 g. mąki pszennej + do podsypania
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki startego sera (parmezan lub inny długo dojrzewający)
1/3 łyżeczki ostrej papryki
1/3 łyżeczki słodkiej papryki
1 jajko plus 1 żółtko

PRZYGOTOWANIE:
Przygotować i odmierzyć puree z ziemniaków. Zmiksowaną upieczoną dynię (puree dyniowe) włożyć na patelnię i smażyć przez około 20 minut mieszając co jakiś czas, aż z dyni wyparuje woda i stanie się bardziej gęsta (dzięki temu do ciasta będziemy mogli dodać mniej mąki, więc kluseczki będą delikatniejsze i bardziej miękkie po ugotowaniu). Ziemniaki i dynię ostudzić.
Mąki przesiać, dodać ziemniaki,dynię i starty ser, doprawić solą, paprykami. Wbić jajko oraz żółtko. Zagnieść gładkie ciasto. Stolnicę podsypać mąką, ciasto rozwałkować na placek o grubości ok. 1,5 cm. Wycinać małe kółeczka (np. kieliszkiem). Zagotować osoloną wodę, łyżką cedzakową wkładać gnocchi do wrzątku. Gdy wypłyną, odczekać jeszcze kilkanaście sekund. Jeżeli chcemy gnocchi zamrozić, to surowe układamy je na tackach podsypanych mąką i wkładamy do zamrażalki. Zamrożone kluski wkładamy do woreczków.

PRZYKŁADY PODANIA:
gnocchi dyniowe cudnie komponują się z masłem szałwiowym lub bazyliowym(roztapiamy dobrej jakości masło, zbieramy burzowiny, dodajemy listki szałwii lub bazylii) oraz chipsami z szynki parmeńskiej, jak również z sosem pieczeniowym.









Pieczona dynia

Każdego zachęcam do upieczenia dyni, którą następnie można zamrozić. Gdy minie sezon dyniowy wyciągamy z zamrażalki i lepimy gnocchi dyniowe, pieczemy ciasta, czy kleimy pierogi z dyniowym farszem. Przepis jest bardzo prosty i nie wymaga umiejętności :)


SKŁADNIKI:
Dynia obrana ze skóry, pokrojona na kawałki, bez pestek-odmiana hokkaido nadaje się do jedzenia wraz ze skórą.

PRZYGOTOWANIE:
Pokrojoną dynię kładziemy na blaszce do pieczenia. Wkładamy do nagrzanego (180 stopni) piekarnika i pieczemy do miękkości -ok, 30-40 minut. Następnie studzimy, blendujemy na gładkie puree. Możemy zamrozić lub trzymać do 4-5 dni w lodówce.

niedziela, 7 lutego 2016

Schab po cygańsku

Nie pytajcie mnie, skąd taki opis. Ładnych kilka lat temu znalazłam ten przepis...i tak pozostał pod niezmienioną nazwą. Fajna alternatywa dla kotletów.


SKŁADNIKI: (4 porcje)
4 duże, ładne kotlety schabowe
sól
pieprz
olej
SOS:
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1 puszka pomidorów (dobrej jakości)
sól
pieprz
rozmaryn (może być suszony)
cukier (1/2 łyżeczki) -(opcjonalnie-ale zimowe pomidory kochają cukier)
2-3 małe ogórki konserwowe

PRZYGOTOWANIE:
Kotlety obsmażamy na tłuszczu, na złoty kolor. Przekładamy na talerz i trzymamy w ciepłym miejscu (jeżeli schab jest nadal twardy. podlewamy małą ilością wody i dusimy-bardzo często się zdarza,że duszę schab jeszcze kilkanaście minut). Na pozostały tłuszcz dodajemy drobno posiekaną cebulę, po chwili czosnek. Po 3-4 minutach dodajemy pomidory plus 1/2 łyżeczki cukru (czasami nawet więcej-zależy od kwaskowatości pomidorów). Powstały sos, doprawiamy sola, pieprzem, rozmarynem (inne zioła też wskazane). Do gorącego sosu, dodajemy nasze kotlety. Dusimy. Mięso musi być miękkie. Gotujemy makaron, ryż lub kaszę. Na koniec danie posypujemy pokrojonymi ogórkami konserwowymi lub podajemy w ich towarzystwie.

WSKAZÓWKI:
do podania makaron farfalle, ryż, kasza kuskus, kasza jaglana Sałatka z ogórków.

..




Sałatka z brokuła, z jajkiem i sosem musztardowym

Brokuły, inaczej zielony kalafior lub kapusta szparagowa, posiadają wyjątkowe właściwości i wartości odżywcze, co czyni je jednymi z najzdrowszych warzyw na świecie. Poza tym brokuły w smaku są delikatniejsze, niż ich kuzyn kalafior, a co za tym idzie - są zdecydowanie smaczniejsze i można je komponować z wieloma potrawami.Jest jedna zasada-absolutnie nie wolno ich gotować. Stracą wartości odżywcze i smak.


SKŁADNIKI
1 brokuł
1/2 czerwonej cebuli
3-4 pomidorki koktajlowe
2 jajka
2-3 łyżki kukurydzy (opcjonalnie)
kawałeczki sera feta(opcjonalnie)
SOS:
jogurt naturalny plus troszkę majonezu, plus musztarda francuska
mały ząbek czosnku
sól
pieprz

PRZYGOTOWANIE:
Brokuła dzielimy na różyczki, na moment wkładamy do gotującej wody (ok. 1-2 minuty), przekładamy na sitko i hartujemy zimną wodą,żeby proces parzenia się zakończył. Jajka gotujemy na twardo, cebule kroimy w piórka. Do miski wkładamy brokuły, cebulę, jajka (pokrojone w ósemki), pomidorki, kukurydzę (jeżeli używamy). Zalewamy sosem (2 łyżki jogurtu, 1/2 łyżki majonezu, łyżka musztardy francuskiej, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, sól, pieprz). Wierzch sałatki posypujemy kawałkami sera feta.

WSKAZÓWKI:
można podać z grzankami lub jako sałatkę do mięs.




Polenta z szybkim sosem bolońskim

Polenta-to włoska, ludowa potrawa, przygotowywana z mąki lub kaszki kukurydzianej. Sekretem dobrze przyrządzonej polenty, jest to,żeby najpierw dobrze ją utwardzić (czyli bez problemu kroić nożem)a następnie zmiękczyć. Polentę można podawać, jako zamiennik ziemniaków,ryżu, makaronu lub samodzielne danie. Całości dokona sos pomidorowy, lub, jak u mnie, sos boloński. Tradycyjny przepis składa się z mąki/kaszki kukurydzianej, wody, soli. Obecnie wzbogacana o masło, ser, zioła. Idealną cechą polenty jest to ,że można podawać ja w formie papki, grillować lub smażyć-zawsze smakuje wybornie.


SKŁADNIKI NA POLENTĘ:
250 g kaszki kukurydzianej
1 l. osolonej wody lub bulionu
1 płaska łyżeczka masła (opcjonalnie)
2 łyżki startego parmezanu
1 łyżka drobno posiekanych ziół (opcjonalnie)

PRZYGOTOWANIE:
Zagotowujemy wodę (ew. bulion), stopniowo wsypywać kaszkę, energicznie mieszając, aby nie powstały grudki. Gotować przez około 8-10 minut, często mieszając. Dodać masło,parmezan i zioła Wymieszać. Można podawać w takiej formie (czyli papka), osobiście proponuję wyłożyć polentę do naczynia lub blaszkę, wyrównać powierzchnię, i poczekać do wystygnięcia. Pokroić, posmarować oliwą, grillować lub odgrzać na suchej patelni.W tym przypadku skórka powinna być chrupiąca a środek pozostać kremowy.


SKŁADNIKI NA SOS:
Sos boloński
ok. 0,6-0,7 kg mięsa mielonego (u mnie wołowina ale robię też z wieprzowiny. Natomiast NIGDY nie kupuję gotowego mielonego)
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1 marchew
1 łodyga selera naciowego
pomidory, latem świeże, zimą passata, puszki (2 sztuki)
oliwa
parmezan
sól
pieprz
cukier
oregano (suszone)

PRZYGOTOWANIE:
Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy drobno posiekaną cebulę, po chwili czosnek.. Następnie zmielone mięso-staramy się,żeby nie powstały grudy mięsa, kiedy mięso się ładnie podsmaży,dodajemy marchew startą na dużych oczkach,seler naciowy pokrojony w małą kostkę. Chwilę przesmażamy i wlewamy pomidory (latem sparzone, obrane ze skóry, pozbawione gniazd nasiennych i pestek: zimą passata, pomidory z puszki). Smażymy.Ok 10-15 minut, aż większość soku z pomidorów odparuje. Doprawiamy solą, pieprzem, cukrem, oregano. Na koniec posypujemy świeżo startym parmezanem.

WSKAZÓWKI:
sos podajemy z grillowaną polentą
Oczywiście przepis na sos, który podałam, nie jest oryginalnym sosom bolońskim- ale jest szybki i równie smaczny.