niedziela, 30 października 2016

Zupa dyniowa z nutką imbiru i pomrańczą

Zupa dyniowa, bardzo zdrowa, gdyż nie ma w niej grama tłuszczu. Wystarczy ugotować warzywa, zmiksować i doprawić.

PRODUKTY:
ok. 200-300 gr dyni (bez pestek i skóry)
2 średnie marchwie
2 ziemniaki
ok. 5 cm. kawałek obranego imbiru (imbir dodajemy na koniec, więc każdy przyprawia pod swój gust)
sól
pieprz
kumin rzymski
papryka słodka
natka pietruszki
sok  z połowy pomarańczy 

PRZYGOTOWANIE:
Dynię obieramy, kroimy na mała kawałki, tak samo marchew oraz ziemniaki. Warzywa zalewamy wodą (tak, żeby je przykryła), solimy i gotujemy do miękkości. Imbir obieramy, kroimy bardzo drobno. Gdy warzywa są już miękkie-całość blendujemy, dodajemy imbir, posiekaną natkę, sok z pomarańczy, kumin, paprykę,pieprz, ew. sól.





poniedziałek, 24 października 2016

Rosół wołowy

Od lat przyzwyczajona do smaku rosołu z kury, postanowiłam zrobić wołowy. Zrobiłam i już nie wrócę do drobiowego. Wołowy, esencjonalny ze słodka nutą pieczonej cebuli. Ugotowane mięso podałam z sosem chrzanowym.

SKŁADNIKI:
ok. kg rostbefu 
2 marchwie
1/2 pora
1 większy korzeń pietruszki
1/2 selera
Lubczyk
1/2 sporej cebuli
Ciepła woda-ok.2-3 litry
Cienki makaron 
Natka pietruszki
Sól

PRZYGOTOWANIE:
Mięso myjemy, wkładamy do garnka zalewamy wodą. Cebule obieramy i przypalamy nad gazem Zbieramy tzw. "burzowiny" do momentu,aż woda się nie zagotuje. Następnie dodajemy warzywa (przypaloną cebulę, marchew, por, seler, lubczyk i korzeń pietruszki) plus sól, zmniejszamy gaz do  minimum-gotujemy ok 2-2,5 godziny, aż mięso będzie miękkie. Z garnka wyjmujemy mięso i warzywa-całość przelewamy przez sito. Makaron gotujemy. Na talerz nakładamy makaron, marchewkę w kostkę, posiekaną pietruszkę i zalewamy rosołem.







piątek, 21 października 2016

Ryż z masłem szałwiowym i świeżą szałwią

SKŁADNIKI:
woreczek ryżu Basmati
Masło (ok. łyżki)
Świeża szałwia
Sól

PRZYGOTOWANIE:
Ryż gotujemy na sypko. Na patelni roztapiamy masło, dodajemy listki szałwii. Żeby wydobyć aromat, szałwia powinna się przesmażyć-ale nie spalić. Następnie na patelnię wsypujemy ryż i mieszamy, dodajemy posiekane listki szałwii, doprawiamy.

WSKAZÓWKI:
Ryż można podawać jako samodzielne danie lub dodatek do mięs. Super komponuje się w towarzystwie ze schabowym.



Pappardelle w sosie kurkowym

Kurka-czyli pieprznik jadalny...uwielbia się ukrywać-chyba dlatego bo wie, jaka jest pyszna:))) Taki rzut na taśmę-bo sezon grzybowy już się kończy. Danie jest dość kaloryczne-ale smak wynagradza wszystko.

SKŁADNIKI: 3-4 porcje
0,5 kg kurek
Kilka plastrów włoskiego boczku /pancetty/
Mała cebulka
Kawałek sera gorgonzola
250 ml śmietany 30 % lub 18%
Opakowanie makaronu pappardelle
Łyżeczka masła
Sól
Pieprz
Natka pietruszki
1/2 szklanki wody po ugotowanym makaronie

PRZYGOTOWANIE:
Na patelni roztapiamy masło, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę oraz boczek. Kurki kroimy na mniejsze kawałki, dodajemy na patelnię, chwilę przesmażamy. Wlewamy śmietanę oraz pokrojony w kostkę ser. Kiedy sos się zredukuje i uznamy,że jest on za gęsty, dodajemy troszkę wody po ugotowanym makaronie. Wtedy on stanie się aksamitny. Solimy (o ile jest taka potrzeba), pieprzymy. Ugotowany makaron przekładamy do gorącego sosu i mieszamy. Całość posypujemy natką pietruszki.














środa, 19 października 2016

Placuszki z dyni

Dynia, warzywo, które wraca do łask-a dobrze, bo oprócz niskiej ilości kalorii, posiada wiele wartości odżywczych. Z dyni można przygotować dużo fajnych dań. Dziś, alternatywa dla placków ziemniaczanych.


SKŁADNIKI:
200-250 gr. dyni bez skóry i pestek
jajko
2/3 szklanki mąki (zależy od rodzaju dyni)\
sól
pieprz\
1-2 łyżki koperku
olej do smażenia

DO PODANIA:
Chips z szynki szwarcwaldzkiej lub podobnej
Jogurt- typu grecki 
Pomidor
Rukola

PRZYGOTOWANIE:
Dynię utrzeć na tarce o dużych lub średnich oczkach. Wbić jajko, dodać mąkę, sól, pieprz, koperek-wymieszać Na patelni z grubym dnem, rozgrzać olej, drewniana łyżka (kopystką) nakładać niewielkie placki, smażyć po 2 minuty z obu stron. Cienkie plastry szynki podsmażyć na suchej patelni.








poniedziałek, 3 października 2016

Zakwas z buraków

Każdy wie o właściwościach zdrowotnych kiszonek. Wielu z nas wie o właściwościach odżywczych buraków. Po połączeniu może powstać tylko jedno-olbrzymia porcja zdrowia.Zakwas można pić codziennie (małą szklankę) lub ugotować na nim pyszny barszcz.


SKŁADNIKI:
4-5 buraków
1 główka czosnku
Kilka kulek ziela angielskiego
Liść laurowy
Skibka (kromka) razowego chleba
2 litry wody
2 łyżeczki soli
3 łyżeczki kminku

PRZYGOTOWANIE:
Buraki obieramy, kroimy na plastry i wkładamy do kamionkowego garnka. Dokładamy główkę czosnku (przekrojoną na pół), ziele angielskie, listek laurowy i chleb. Całość zalewamy woda zsoląi kminkiem. Garnek przykrywamy ręcznikiem i odstawiamy na 5-6 dni. Następnie zakwas zlewamy w butelki i chowamy do lodówki.





Kalafior z pomidorami

Danie wegańskie. Wystarczy kilka składników i obiad gotowy.

SKŁADNIKI:
Kalafior
Pulpa pomidorowa (przepis znajdziecie TUTAJ: https://kopystkapogarach.blogspot.com/2016/09/pulpa-pomidorowa.html :0 lub puszka pomidorów
Cebula
2 ząbki czosnku
Sól
Pieprz
Cukier
Kumin
Kasza kuskus
Odrobina oliwy

PRZYGOTOWANIE:
Kalafior dzielimy na różyczki i wrzucamy na osolony wrzątek. Gotujemy al dente. Cebulę przesmażamy na odrobinie oliwy, dodajemy czosnek.. Wlewamy pulpę lub pomidory z puszki. Doprawiamy. Kaszę kuskus zalewamy wrzątkiem, dodajemy sól, kumin, może byc posiekany koperek. Pomidory mieszamy z kalafiorem. Gotowe :)







Buraczki podawane na ciepło

Buraki lubię pod każdą postacią, zarówno na zimno z dodatkiem chrzanu, jak i na ciepło z cebulką. Jest to oryginalny przepis mojej mamy, troszkę "odchudzony:, ponieważ cebulkę przesmażałam na oliwie a nie na smalcu.

Składniki:
ok. kg buraków (wybieram mniejsze)
sól
pieprz
sok z cytryny lub ocet
cukier
oliwa z oliwek
1/2 cebuli

PRZYGOTOWANIE:
Ja buraki piekę,gdyż uważam,że są dużo smaczniejsze, niż gotowane. Przepis znajdziecie TUTAJ https://kopystkapogarach.blogspot.com/2016/10/pieczone-buraki.html .Następnie ścieramy na drobnej tarce. Drobno pokrojoną cebulę przesmażamy na odrobinie oliwy, dodajemy buraki. Chwilkę przesmażamy. Doprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny (ew. octem),Jeżeli buraki są mało słodkie, można troszkę dosłodzić. Podajemy na ciepło.











sobota, 1 października 2016

Pieczone buraki

Wg mnie nie ma lepszego sposobu na przygotowanie buraków, jak ich upieczenie. Zapach unosi się w całej kuchni a buraki zachowują piękny kolor. Wybieram buraki raczej mniejszych rozmiarów, żeby szybciej się upiekły. Większe dzielę na pół. Buraków nie obieramy, tylko dokładnie myjemy. Każdy burak jest zawinięty w folię aluminiową. Piekarnik nagrzewamy do 190-200 stopni. Buraki wkładamy na blaszkę i pieczemy do miękkości (ok 60-90 minut). Upieczone buraki studzimy i obieramy ze skórki.